Chcesz się rozwijać, ale nie wiesz od czego zacząć?
Ludzie bardzo często zastanawiają się w jaki sposób zmotywować się do działania. Każdy z nas ma jakieś marzenia, które chciałby zrealizować. Jedni po prostu je realizują, a drudzy ciągle szukają wymówek, że czegoś nie da się zrobić, że coś jest za trudne.
Wiele osób zna swoje cele, wie co powinno robić danego dnia, ale z jakiegoś powodu tego nie robi. Jeżeli też należysz do tej grupy, to koniecznie przeczytaj ten artykuł. Powiem Tobie jak ja motywuję się do pracy.
Jestem mamą dwójki dzieci (4 lata i 9-miesięcy) na urlopie macierzyńskim. Większość moich koleżanek na tym etapie życia odpoczywała i cieszyła się macierzyństwem. Ale też większość z moich koleżanek traktuje swoją pracę jak przymus. Pracuje, ponieważ musi opłacić ratę kredytu, zapłacić za codzienne życie, itd. Dla większości z nich:
PRACA = PIENIĄDZE potrzebne do życia.
Jeżeli do podjęcia działania motywują Cię pieniądze lub Twoje zobowiązania finansowe, to spróbuj to zmienić. Nie jest to bowiem dobry sposób motywowania się do pracy. Poniżej napiszę Tobie, w jaki sposób możesz zmienić swoje podejście do pracy i jak ja motywuję się do działania. Zacznę od najważniejszego pytania.
Czym jest dla mnie praca?
Pracę zawodową nigdy nie traktowałam jako sposobu na przeżycie. Nawet wtedy gdy zarabiałam mało.
Nie mówiłam sobie: “Zarabiam za mało i na nic mnie nie stać” albo “Mam nudną pracę”. Moją pierwszą pracą po studiach była praca nauczyciela w szkole. Po pierwszej wypłacie, jak zobaczyłam na koncie przelew o wartości 30% tego co zarabiałam na studiach, szybko się zorganizowałam i zaczęłam dorabiać.
Jestem typem inwestora, od zawsze zbieram na jakiś wyższy cel. Nie przejadam swoich zarbków. Taki stan rzeczy bardzo pomaga mi w życiu, ponieważ zawsze widzę efekty swojej pracy, w jakiejś swojej inwestycji. Widzę, że moja praca nie idzie “na marne”. Dlatego pewnie nigdy nie musiałam się jakoś szczególnie motywować.
U mnie “impuls” zawsze pochodził z wewnątrz.
Pracę traktuję jako możliwość wytworzenia nieskończonej ilości pieniędzy. Według mnie, dzięki takiemu podejściu mam bardzo dużą motywację do działania, do przesuwania granicy i wychodzenia ze strefy komfortu.
Uważam, że jeśli realizację swojego celu oprzesz na teorii, która nie skupia się na wysiłku, to będziesz miał większą motywację by działać.
To właśnie droga do celu powinna być najciekawsza i to na niej powinienś się koncentrować. Ja każdą swoją pracę traktuję jak naukę. Uczę się, daję z siebie wszystko w danym momencie i traktuję ją jak przywilej a nie przymus.
Jak motywować się do działania?
1. Podziel realizację celu na mniejsze części.
Jeżeli chcesz nauczyć się języka obcego, to spróbuj na początek, pouczyć się codziennie przez 5 minut kilku słówek. Po tygodniu zwiększ swój czas do 10 minut. Nawet nie zauważysz, jak dużo jesteś w stanie się nauczyć w ciągu kilku czy kilkunastu minut dziennie.
Dąż do celu małymi krokami. Szybko zauważysz jak duże efekty uzyskasz po miesiącu czy kwartale. Po roku zauważysz pozytywne zmiany, jakie zaszły w Tobie i Twoim życiu.
2. Nastaw się w życiu na naukę.
Nie buduj wiary w to, że coś ma się Tobie udać. To oznaczałoby, że podejmując którąś próbę z rzędu, możesz stwierdzić, że to się jednak Tobie nie uda. Gdy założysz, że w czasie nauki popełnia się błędy, to zauważysz, że pracujesz nad tym by się czegoś nauczyć. Nie myślisz o tym, że tyle razy Tobie nie wyszło, więc pewnie nie uda Ci się tego zrbić.
Nauka to PROCES. Im większy cel, tym więcej musisz się nauczyć. Jeżeli tak podejdziesz do realizacji celu, to będziesz z miesiąca na miesiąc stawał się coraz lepszy. To zbliża Cię do osiągnięcia celu.
3. Znajdź dobrą odpowiedź na pytanie: dlaczego chcesz to osiągnąć?
Według mnie to najważniejszy punkt w motywowaniu się do działania. Jeśli wiesz, dlaczego coś robisz, to wstajesz rano “z głową pełną pomysłów” i robisz to co musisz do momentu wyczerpania się tematu.
Na przykład: jeżeli chcesz założyć sklep internetowy, to odpowiedz sobie na pytanie: co chcesz sprzedawać i dlaczego sprzedaż chcesz prowadzić online? To bardzo dobry biznes dla osób mieszkających w małych miejscowościach, ponieważ nie muszą oni przeprowadzać się do większego miasta za pracą.
4. Zmień swoje myślenie o sobie.
Zamiast myśleć o sobie: “Jestem leniwy, ciągle zaspany”, “Nic mi się nie chce”, itd.
zacznij myśleć: “Wstaję godzinę wcześniej, aby mieć czas dla siebie”, “Uczę się przez 5 minut dziennie języka angielskiego, ponieważ za pół roku jadę do Wielkiej Brytanii”, “Ćwiczę codziennie rano przez pół godziny, ponieważ chcę być zdrowy i mieć energię na cały dzień”, “Nie jem po 17, ponieważ chcę schudnąć “, itd.
Pozytywne i konstruktywne myślenie zmienia Twoje spojrzenie na daną sytuację.
5. Wstawaj wcześnie, ponieważ więcej zrobisz w ciągu dnia.
Wstając wcześnie nie będziesz ubolewał nad wiecznym brakiem czasu. W ciągu dnia znajdź czas na ćwiczenia.
Dzięki nim jesteś zdrowy, dotleniony i lepiej funkcjonujesz. I przede wszystkim, jesteś naładowany energią, która starczy Tobie na cały dzień.
Dorosły człowiek, bez większego wysiłku, może wstawać o godzinie 6 rano. Ja wstaję o godzinie 4, ponieważ mam małe dzieci. Nie chodzę śpiąca w ciągu dnia. Tobie też radzę wstać wcześniej by mieć czas dla siebie, zanim inni wstaną.
W ciągu dnia zdrowo się odżywiaj. Po pracy znajdź czas dla rodziny i na swoje pasje.
Powtarzaj rytm dnia codziennie, aż stanie się dobrym nawykiem.
Jeżeli uważasz, że temat nie został przeze mnie wyczerpany, zapraszam do zadawania pytań w komenatrzu. Zapraszam do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. To pozwoli mi tworzyć coraz lepsze materiały.
Jeżeli znasz osobę, której ten artykuł może pomóc, to zapraszam Cię do udostępnienia wpisu.
Zapraszam Cię do polubienia strony na facebooku.
2 komentarze
Bardzo mi się podobał ten artykul 🙂 kilka naprawdę prostych rad, które mogą zdziałać wiele dobrego w naszym życiu. Sam też się do nich stosuję. Przykładowo wstaję o 6, żeby na 7 iść na trening 🙂
Dziękuję za komentarz 🙂 Poranny trening dostarcza organizmowi energii na cały dzień 🙂
Komentarze nie są aktywne.